Basın Bültenleri

Gap İnşaat’tan Türkmenistan’a dev eğlence merkezi.

Türkmenistan'da enerji, tekstil ve inşaat alanında faaliyet gösteren Çalık Holding'e bağlı Gap İnşaat'ın projesi olan dev eğlence merkezi “Türkmen Masallar Dünyası” Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ve Ahmet Çalık’ın katıldığı Aşkabat’ta düzenlenen resmi bir törenle hizmete açıldı.

Gap İnşaat tarafından gerçekleştirilen, “Türkmen Masallar Dünyası” ile birlikte, Gap İnşaatın diğer projeleri olan,  Enerji Bakanlığı Binası ve Kapalı Olimpik Su Sporları Merkezi de hizmete açılan projeler arasında yer aldı. Aşkabat’ta Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ve Ahmet Çalık’ın katıldığı resmi bir törenle hizmete açılan tesisleri Türkmenbaşı’na Ahmet Çalık tanıttı.

Açık ve kapalı toplam 330 bin m2 alana yayılan ve Türkmenistan’ın en büyük eğlence merkezi olan Türkmen Masallar Dünyası, Türkmenistan Eğitim Bakanlığı'nın bir projesi. Parkın inşaatı 12 Aralık’ta tüm Türkmenistan genelinde kutlanan Tarafsızlık ve Öğrenciler Günü Bayramı öncesinde tamamlandı. Toplam 50 milyon dolara mal olan Türkmen Masallar Dünyası'nda 100'ü aşkın eğlence aracı bulunuyor. Çeşitli doğal, su ve oyun parklarının da bulunduğu merkezde dünyaca ünlü birçok önemli eseri görmek de mümkün. Tesislerde, Paris'teki Eyfel Kulesi, New York'taki Özgürlük Anıtı, Hindistan'daki Tac Mahal, Mısır'daki Keops Piramidi, Çin Seddi, Londra'daki Big Ben Kulesi gibi bir çok ünlü eserin maketleri bulunuyor. Türkmenistan’ın tarihi eserlerinin minyatürünün de ziyaret edilebildiği parkta, dev Türkmen hartasında Hazar Denizi, Köpetdağları, Karakum Çölü ve Ceyhun Nehri’ni görmek de mümkün.

Toplam inşaat alanı 16.106 m2 olan Türkmenistan Enerji Bakanlığı binası ise modern görünüşü ile dikkat çekiyor. Bina, yaklaşık 300 kişilik modern bir konferans salonuna da sahip.

Üç bloktan oluşan ve uluslararası standartlarda bir tesis olan kapalı yüzme havuzu kompleksi ise 32 bin m2’lik bir arazi içerisinde inşa edilmiş. Tesiste sporcu ve seyircilere yönelik sosyal alanlar da bulunuyor.