Haberler

Hazar, Türkmenbaşı Limanı ile Birleştirecek

Gap İnşaat

1.209.400 m2 alanda inşa edilen Uluslararası Türkmenbaşı Limanı Projesi kapsamında, feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi kurulup Ro-Ro ve polipropilen terminali genişletilmektedir. 1.5 milyar $ bütçeli proje, bünyesindeki doğa dostu kuş cenneti ile Yeşil Liman (Green Port) standardına uygun olarak planlanmış ve bu özelliğiyle dünya kamuoyunda büyük bir hayranlık uyandırmıştır.

Hazar Birleştiriyor

Türkmenistan yönetiminin attığı cesur ve kararlı adımlar sayesinde tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak birçok yatırım tüm coğrafyada devam ederken Türkmenistan; ulaştırma ve taşımacılık alanında, uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Türkmenistan’ın Hazar Denizi’ndeki Uluslararası Türkmenbaşı Limanı, bölgenin en büyüğü olarak dünyanın sayılı limanları arasında yer almaya hazırlanıyor. Bu anlamda Hazar, artık ülkeleri ayıran değil birleştiren bir deniz oluyor.

Gerçek Bir Kuş Cenneti

Kuşların göç yolu üzerinde bulunan liman projesi kapsamındaki bazı alanlar, GAP İnşaat’ın doğaya duyduğu saygının bir göstergesi olarak dünyada eşine az rastlanır bir kuş cennetine dönüştürülüyor.