Uluslararası Türkmenbaşı Liman Projesi

Türkmenistan’da inşa edilen Türkmenbaşı Liman Projesi kapsamında feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi kurulup mevcut Ro-Ro ve polipropilen terminali genişletilmektedir. 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki proje, Hazar Denizi’nin en büyük limanı olarak inşa edilmektedir.

Hazar Birleştirecek

Türkmenistan yönetiminin attığı cesur ve kararlı adımlar sayesinde tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak yatırımlar tüm coğrafyada devam ederken Türkmenistan; ulaştırma ve taşımacılık alanında uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Hazar Denizi kıyısında yer alan Uluslararası Türkmenbaşı Limanı bölgenin en büyük limanı olarak, dünyanın sayılı limanları arasına girmeye hazırlanıyor. Bu sayede Hazar, ülkeleri ayıran değil birleştiren bir deniz oluyor.

Kuşlar Daha Özgür Uçabilsinler Diye…

Eco Friendly -  Çevre Dostu liman  standartlarına göre inşa edilen projede kuşların göç yolu üzerinde yer alan yuvalama alanları, Gap İnşaat’ın doğaya duyduğu saygının bir göstergesi olarak özel bir kuş cennetine dönüştürülmektedir.

İşveren Türkmenistan Deniz ve Nehir Taşıtları Devlet Kurumu
Lokasyon Türkmenbasi - Turkmenistan
Başlangıç Tarihi 1/6/2014
Bitiş Tarihi 31/12/2017
Kontrat Tipi EPC