Uluslararası Türkmenbaşı Liman Projesi

Türkmenistan’da inşa edilen Türkmenbaşı Liman Projesi kapsamında feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi kurulup mevcut Ro-Ro ve polipropilen terminali genişletilmiştir. 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki proje, Hazar Denizi’nin en büyük limanı olarak inşa edilmiştir.

Hazar Denizi'nin en büyük limanı hizmete açıldı...

Türkmenistan yönetiminin attığı cesur ve kararlı adımlar sayesinde tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak yatırımlar tüm coğrafyada devam ederken Türkmenistan; ulaştırma ve taşımacılık alanında uluslararası bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Hazar Denizi kıyısında yer alan Uluslararası Türkmenbaşı Limanı bölgenin en büyük limanı olarak, dünyanın sayılı limanları arasına giriyor. Bu sayede Hazar, ülkeleri ayıran değil birleştiren bir deniz oluyor.

Kuşlar Daha Özgür Uçabilsinler Diye…

Eco Friendly -  Çevre Dostu liman  standartlarına göre inşa edilen projede kuşların göç yolu üzerinde yer alan yuvalama alanları,  doğaya duyulan saygının bir göstergesi olarak özel bir kuş cennetine dönüştürülmüştür.

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı Guinness'den 2 ödül aldı

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı 1,4 milyon m2 alan ile “Deniz seviyesinin altında yer alan en büyük liman” rekorunu alırken, yapay ada, 3,1 milyon m2 alan ile  “Deniz seviyesinin altında yer alan en büyük yapay ada (göçmen kuşlar için)” rekorunu aldı. 

 

 

İşveren Türkmenistan Deniz ve Nehir Taşıtları Devlet Kurumu
Lokasyon Türkmenbasi - Turkmenistan
Başlangıç Tarihi 1/6/2014
Bitiş Tarihi 2/5/2018
Kontrat Tipi EPC